Ovo je već treće ljeto koje provodimo na moru s djetetom, s tim da smo ove godine dobili dodatak pa ljetujemo s jednim toddlerom i jednom bebom.
Sjećam se našeg prvog ljeta, pretrpanog auta, u koji sam stavila skoro cijeli naš stan, a nisam ponijela one najosnovnije stvari kao što su npr. škarice za nokte.
Prošlo ljeto sam bila pametnija i imala sam popis svih stvari koje su mi potrebne jer je odlazak iz svakodnevice, zone comforta sam po sebi težak, a kamoli uz djecu i uz sve stvari o kojima trebamo razmišljati.
Odlučila sam vam pisati kako bi vam olakšala spremanje i potaknula vas da imate realna očekivanja od cijelog iskustva jer je ljetovanje s djecom predivno i izazovno iskustvo u isto vrijeme.
Realna očekivanja
Niste više sami pa tako vrlo vjerojatno nećete moći raditi stvari baš onako kako bi htjeli, vidjeti sve ono što ste si zacrtali i sl. Djeca imaju određeni ritam, koji je promjenjiv, pogotovo ako im se promijeni rutina. Potrudite se to poštovati i cijelo iskustvo će vam biti puno ugodnije.
Savjeti za spremanje
- Kofer
Za spremanje koristim kofer s dva jednaka krila. U jednu stranu vodoravno po KonMari metodi složim sve za jedno dijete, a na drugu polovicu sve za drugo dijete. Vjerujte mi da na taj način stane puno više odjeće, a i sve izgleda puno preglednije i lakše se vadi.
- Dodatna torba
U dodatnu torbu stavim ručnike za tuširanje, tetra pelene, pončo za plažu i tri manje torbe u kojima se nalaze kupaći kostimi sa UV zaštitom, higijenske potrepštine i putna ljekarna.
- Higijenske potrepštine
U tu torbicu stavim sve što koristimo za tuširanje i općenito njegu djece:
Šampon, bademovo ulje, četkice i pastu za zube, škarice za nokte, štapiće za uši i kremu za pelensku regiju, uvijek ponesem i nekoliko pelena i blazinica kako ne bi odmah morali u nabavku.
- Putna ljekarna
Prve godine sam otišla s djetetom na 3 dana i mislila sam si: „ma što se može dogoditi“, „ne treba mi ništa“, „ako mi bude trebalo otići ću i kupiti“. Saznala sam na teži način da su neke osnovne stvari ipak potrebne jer kada ti dijete dobije temperaturu u 11 navečer, u malom mjestu gdje je prva ljekarna udaljena nekoliko kilometara, nije ti baš svejedno. U našoj putnoj ljekarni se nalazi: fiziološka otopina, spike i šprica s gumenim nastavkom, toplomjer, probiotik, octenisept, D3 kapi, repelent, Lupocet, SPF, maramice i bomboni ako dijetetu bude muka u vožnji
- Torba koja ide s nama u auto
Uvijek nosimo torbu koja se nalazi u autu i sadrži neke osnovne potrepštine za prvu ruku. Obično u toj torbi imam rezervnu odjeću, veste, malu torbicu s vrećicom i maramicama, vlažne maramice, etui s pelenama, blazinicama i kremom, naknadno dodam i vodu, kutiju za užinu i termo posudu s toplim obrokom.
- Igračke za vožnju
Obavezno nosimo par stvari koje možemo koristiti za aktivnosti kako bi put prošao što bezbolnije. Ovoga puta smo nosili našu edukativnu bilježnicu za starijeg sina i šarene marame za mlađu kćer.
Nadam se da će vam ovaj tekst pomoći u spremanju. Zapamtite, manje je više. Nije važno obići sve lokacije i biti maksimalno moguće na plaži nego prilagoditi sadržaje da odgovaraju svima. Za sve ima vremena, djeca su sada još mala i važnije je da smo svi naspavani, siti i dobre volje nego da uguramo što više aktivnosti u par dana ljetovanja.
Uživajte u godišnjem.