Danas je godina dana od kada je Benjamin prestao koristiti pelene, a jedno od najčešćih pitanja koje dobivam je kako smo uspjeli to napraviti tako rano i kako da skidanje pelena bude bezbolno.
Odlučila sam napisati blog post o toj temi jer želim naglasiti kako skidanje pelena nije teško, nije znanstvena fantastika nego prirodna potreba djeteta i prirodan proces slušanja svoga tijela koje nam je urođeno.
Pritisak okoline često zna biti jak pa neki roditelji požuruju odvikavanje dok su drugi skroz ležerni. Rano odvikavanje ne označava koliko je dijete napredno ili pametno kao što ni kasno odvikavanje ne znači da dijete nije sposobno ili glupo.
Potrebno je pratiti svoje dijete, pripremiti mu okolinu i biti mu podrška. Okviran period osjetljivosti djeteta za skidanje pelene je od 18 mj. do 2.5 g. U tom periodu djeca imaju jako veliku potrebu za samostalnošću, a uz adekvatnu podršku lagano se nauče vršiti nužde van pelene.
PRIPREMA
Postoji cijeli odnos s djetetom koji je usmjeren na odvikavanje i prije konkretnog odvikavanja, a to je razgovor i pripremljena okolina.
Vršenje nužde je nešto što radimo kroz cijeli dan pa je važno komunicirati o tome. Govoriti djetetu kakvu vrstu nužde je izvršilo, kako bi ih naučilo razlikovati, ali i razgovarati o našem vršenju nužde jer onda dijete na prirodan način povezuje radnje.
Moje osobno mišljenje je da pripremljenu okolinu smatram iznimno bitnu u ovom procesu. Važno je omogućiti djetetu „opremu“ potrebnu za vršenje nužde kao što su tuta ili stepenice i nastavak za wc školjku.
Osim toga, preporučila bih vam korištenje slikovnica kako bi na interaktivan i zabavan način djetetu približili cijeli proces i prikazali ga na zabavan način.
Kako znati da je dijete spremno?
Postoje određene fizičke, kognitivne i komunikacijske vještine kao što su zadržavanje mokraće kroz određene periode u danu, komuniciranje nužde, sposobnost sjedenja, razumijevanja uputa, no najvažniji je djetetov interes i spremnost što roditelji mogu najbolje procijeniti.
Ostale pripreme
Kada je dijete spremno, odvikavanje neće trajati dugo, no ono što je bitno napomenuti je da prostor prilagodite tim danima. Dijete će piškiti i moguće kakati po podu ili namještaju jer treba vremena da shvati da pelena više nije tu da zadržava nuždu. Važno je pripremiti se i fizički da ne bi imali ružne i posramljujuće reakcije prema djetetu.
Tijekom cijelog procesa je važno biti miran i ne raditi nikakve velike reakcije oko uspjeha i neuspjeha kao ni nikakve vrste ucjena, nagrada i deranja. Na takav način dijete može razviti pogrešnu motivaciju ili strah zbog kojeg može na koncu zadržavati nuždu, vršiti je slučajno ili samo na zahtjev ne slušajući svoje potrebe. Važno je dati do znanja da nije pogodno piškiti na pod i preusmjeriti dijete na tutu ili wc školjku umjerenim glasom. Možete s vremena na vrijeme podsjetiti dijete da postoji tuta, da nose gaćice i da kažu kada moraju na wc.
Noćna pelena
Skidanje dnevne i noćne pelene su dva odvojena procesa, iako su oko toga podvojena mišljenja, no iskustva pokazuju da su to odvojeni procesi. Kod nas je išlo jedno uz drugo jer je Benjamin već neko vrijeme prije odvikavanja imao suhu noćnu pelenu (to nije preduvjet za skidanje pelene), no ako dijete učestalo mokri po noći, dajte mu vremena i ostavite noćnu pelenu. Neka djeca nisu sposobna fizički zadržavati noći urin i to treba razumjeti, no potrebno je to iskomunicirati i možda uzeti drugačiju vrstu pelene sličnu gaćicama i objasniti djetetu da je to samo za spavanje.
Slijedite svoje dijete, naoružajte se strpljenjem i razumijevanjem i budite mu maksimalna podrška u tom procesu.
S obzirom da su nezgode česta pojava i da se znaju dogoditi i po namještaju, krevetu, tepihu i da je takve mrlje teško očistiti, pripremila sam vam darivalicu u kojoj možete osvojiti najam stroja za čišćenje tkanina, zato trk na profil i u posljednjoj objavi ostavite komentar.
Ako imate bilo kakvih pitanja, slobodno mi se javite, stojim vam na raspolaganju.